Akrcsak az embernl, az egyik legfontosabb szempont a kutya fejldsben is az, hogy helyesen s megfelelen tpllkozzon. Hogy ez gy legyen, a gazdnak a feladata errl gondoskodni. De mgis milyen ton induljunk el, honnan tudjuk, hogyan etessk helyesen kedvencnket?
A kutyk tpllkignye nemcsak egyedenknt, de fajtnknt s letkoronknt is vltozik. Mskpp kell etetni egy klykkutyt, msknt egy fejldsben lvt, egy felnttet s megint csak mskpp egy ids kutyt. Ami azonban mindegyikk esetben ugyangy lnyeges az az, hogy vltozatos tpllkozsrl gondoskodjunk szmukra. gy rjk el azt, hogy kutynk egszsges legyen. A kutya nem kizrlag hsev, szksge van ms tpllkra is. A hs, ami a f fehrje forrs, kutynk trendjnek csupn a felt tegye ki. A helyes trend fontos, hogy tartalmazza az sszes szmukra szksges vitamint. Visszatrve a hsra, azrt van nagy szksge r egy kutynak, mert a benne lv zsrsavak segtik az anyagcsert, tovbb felelsek a br s a szrzet egszsges llapotrt.

A vitaminok
Egy megfelelen sszelltott trend kell, hogy tartalmazza az sszes vitamint s svnyi anyagot. A vitaminptlskor krjk ki az llatorvos vlemnyt, mert a vitamin tladagolsa ugyanolyan kros lehet, mint a vitamin hinya.
A klykkutynak, a gyors nvekeds idszakban, s a szoptats kutynak felttlenl szksges gyakran adnunk kalciumot. A vitaminhinyt vitamintablettkkal szntethetjk meg, melyeket knnyedn elrejthetnk egy zletes jutalomfalatban.

Az etets gyakorisga
Egy felntt kutya ltalban ktszer eszik egy nap. Ha nem akar enni, llatorvoshoz kell vinni, s ha tl sokat eszik s a msik vgletbe esik, akkor cskkentsk a kalriabevitelt s mozgassuk tbbet. A harmadik lehetsg, ha a kutya azrt nem eszik, mert vlogats. Ilyenkor a lehet leghamarabb le kell szoktatnunk errl a tulajdonsgrl, mr csak azrt is, mert egyrszt ki fog enni a vagyonunkbl, ha csak hst hajland enni, msrszt egyoldalv vlik a tpllkozsa, s ez betegsghez vezethet a ksbbiekben. A leszoktats akr egy ht kemny munkba is kerlhet, de legynk kitartak, az rdekben. Ha nem kell neki az tel, vegyk el elle. A kvetkez tkezsnl jra tegynk el ennivalt. Valszn, pr napig csak fintorogni fog, de aztn gyis gyz az hsg, s akrmit meg fog enni, amit csak a tljba tesznk.

Az etets szablyai:
- Figyeljnk a kutyatpot gyrt cg nevre, megri j minsget venni kutyusunknak. - Romlott telt soha ne adjunk neki, annak ellenre, ami sokakban tvhitknt alakult ki, miszerint a kutya mg megeheti azt, amit az ember mr nem. - Legyen mindig friss vize. - Macskaeledelt ne adjunk neki, mert annak nagyon magas a fehrjetartalma. - Forr vagy nagyon hideg telt ne tegynk kedvencnk el, a legjobb a szobahmrsklet tel. - Ha az tel, amit adunk neki, nem fogy el, mr nem kri, ntsk ki, ne adjuk neki oda ksbb. - Ne engedjk, hogy elhzzon, nagyon figyeljnk a testslyra. - jabb tvhit a csont! Soha ne adjunk szilnkosra tr csontot, pldul csirkecombcsontot. Annak legfeljebb vgjuk le a porcos vgt, az nem okozhat bajt. - S ahogy mr mondtuk, ha a kutya legalbb 24 rn t semmit nem kvn enni, akkor forduljunk llatorvoshoz, hamarabb nem szksges.

A kolduls
Ugye, nem ismeretlen a jelensg, amikor a csaldi tkezs kzben kutynk odajn az asztalhoz, s sznakoz pillantsokkal, vagy akr kitart ugatssal telt akar kuncsorogni vagy kvetelni az asztalrl? Ha ilyenkor mindig adunk neki lopva egy-egy falatot az asztal alatt, csak azt fogjuk elrni, hogy mg inkbb rszokik a kregetsre s el is fog hzni.
|