A kutyk lecsillapt szignljai
A ’90-es vektl egyre tbb kutykkal foglalkoz szakember vagy csupn kutyval egytt l ember ismerte meg a „Calming Signal“ fogalmt. A kifejezs leginkbb az eredeti angol kifejezsben maradt meg, s terjedt el a kutys krkben.
A kifejezs magyar megfelelje csillapt jelzst, nyugtat jeladst jelent.
A farkasok megfigyelst ler angolnyelv szakirodalomban gyakorta elfordul a „cut off signals“, az egyms ellen irnyul agresszit leblokkol, megllt jelzs lersa. A „Calming Signals“ az elbbit megelz kommunikcis eszkz a farkasoknak. Ezzel tulajdonkppen megprbljk megelzni azt, hogy egyltaln agresszv megnyilvnuls alakulhasson ki.
Termszetesen ahhoz, hogy ez a nagyon kifinomult jelbeszdrendszer igazn jl mkdjn, felttlenl szksges, hogy a jeleket ad s a jeleket fogad llat tudja a jel rtelmt, jelentst s hasznlatt. Erre a falka letbenmaradshoz elengedhetetlenl szksg van. Mert, ha az llatok a jeleket a falkn bell sorozatosan flrertenk, figyelmen kvl helyeznk, ktszeresen is veszlyeztetnk a falka s ezltal a faj fennmaradst:
1./ Amennyiben a falkban l klykk s fiatal llatok a jeleket nem tudnk megtanulni, rtelmezni s hasznlni, a magas szinten szocializlt s hierarchikusan felptett falkalet sszezavarodna s flbomlana. A falka kptelen lenne az let folyamatossghoz felttlenl szksges, hatkonyan csak is kzsen megoldhat feladatokat (zskmnyszerzs, terletvdelem, szaporods, a klykk nevelse s a falkba trtn beilleszkedse, stb.) hossztvon elvgezni.
2./ A falkn belli rks veszekedsek, csatrozsok, tettlegessgek anarchikus llapotot hoznnak ltre. Ebbl ereden egyre tbb legyenglt, srlt, beteg llat alkotn a falkt, jrvnyos megbetegeds veszlye llna el, a falka egyttes ereje egyre gyenglne. Ennek eredmnyeknt egyre kevesebb zskmnyt tudnnak szerezni s az alultplltsg tovbb rontan a helyzetet. Ezltal a falka egy knyszerplyra kerlne, amelyik a falka felbomlshoz, kipusztulshoz vezetne.
Megllapthat, hogy a „Calming Signals” s a „cut off signals” ismerete s hasznlata egyfajta nlklzhetetlen letbiztostst jelent a farkasoknak.
A kutyk testbeszde
Az rgta kztudott, hogy a kutyk hangadshoz (morgs, ugats, nyszts) viszonylag kevs alkalommal folyamodnak. Javarszt testbeszddel „kommuniklnak”. Kzismert az is, hogy a farokcsvls, a hton hempergs, a mels lbak elrenyjtsa s kzben a far magasbaemelse, a htslbak kz bekanyartott farok, a lelaptott vagy ppen „hegyezett” fl, stb. egy-egy kvnsgt, akaratt vagy hangulati llapott fejezi ki az llatnak. A testbeszd kategrijba tartoznak a kln elemzst rdeml arckifejezsek, klnfle mimikai megnyilvnulsok is. Az llat ezekkel s hasonl ms testbeszdjelekkel prbl kzlni valamit.
Az teszi a dolgot igazn bonyolultt, amikor a kutya ezt egy olyan emberrel szemben teszi, aki nem rt az egszbl semmit, vagy pedig egy olyan llattal szemben, akinl az adott jel teljesen mst jelent mint a kutyknl – ilyen klasszikus eset pld. a macska. Taln a a legtragikusabb helyzet, amikor egy msik kutyval szemben alkalmazza a testbeszd jelrendszert, de a msik kutya nem rti vagy flrerti azt. Az okok a kvetkezk lehetnek:
• Az ember ltal trtnt szaportsa sorn, genercikon keresztl fokozatosan kihalt belle a testbeszd hasznlatnak kpessge.
• Az ember egy j fajtt hozott ltre, amelynl csak is a kls megjelens volt a szempont s az emberi tudatlansg miatt nem vettk figyelembe azokat az anatmiai szempontokat, amelyek elengedetlenl szksgesek lennnek a testbeszdhez. Pld. egy Basset szinte egyltaln nem tudja a flt a testbeszdnl hasznlni, vagy egy Puli hiba ad le mimikjval jeleket, ha az gy sem lthat.
• Az emberi gyarlsg s az llatok fltti uralkods brutlis megnyilvnulsa miatt a kutya testnek megcsonktsa eleve lehetetlenn teszi a normlis testbeszd hasznlatt. A farok, vagy fl csonktsa utn a kutyt megfosztotta az ember a farokcsvls vagy flhegyezs lehetsgtl.
•A kutya klykkornak gynevezett szenzibilis fzisban (8-12 ht) a sajt csaldjtl s ms kutyktl elszigetelten lt. Neki nem volt mdja a testbeszd jelrendszert olyan magas fokon elsajttani s gyakorolni, mint azon kutyaklykknek, akiknek a fajnak megfelel tartsi krlmny megadatott.
• Egy traumatikus lmny, egy sokkhats miatt csdt mondott a testbeszd hasznlata. Ez lehet baleset, emberi brutalits vagy konfrontci egy olyan nagyobb, ersebb kutyval, aki mr eleve a fent emltett csoportok valamelyikbe soroland.
Mirt s mit kell egy kutynak lecsillaptania?
A kutyknl vgzett testbeszd jelrendszerek s ms viselkedsrendszerek megfigyelse s tanulmnyozsa utn jttek r a szakemberek, hogy a domesztikci s a kutyafajtk szlssges klnbzsge ellenre is hasznljk a kutyk a lecsillapt jelzseket, a Calmimg Signal-okat.
A tma egyik legfontosabb, vilgszerte elismert szakembere ebben a tmban a norvg Turid Rugas.
mr tbb mint 30 vvel ezeltt alaptotta meg a „Hagan Kutyaiskolt”, mert megelgelte az akkoriban ms kutyaiskolkban szoksos oktatsi s trningmdszereket. Sajt egyni mdszereket kezdett el kifejleszteni. Ksbb mentkutyk kikpzsre szakosodott, majd a ’80-as vektl kollgjval Stle degaarddal kezdtk kutatni s tanulmnyozni a kutyk lecsillapt jelzseit. Az eredmny els publiklsa 1992-ben a kanadai „Animals and Us” konferencin trtnt meg, ahol nagy viszhangot okozott. Ezt a tmt rint eladsai, publikcii elszr Kanadban s az USA-ban, majd az utbbi vekben Eurpban is dnten hozzjrultak a kutyk viselkedsnek jobb megrtshez.
T. Rugas megfigyelsei elsknt bizonytottk, hogy a kutyk minden egyes olyan esetben hasznljk a lecsillapt jeleket, amikor meg lehet elzni egy konfliktus ltrejttt. Pldul ksrletekkel bizonytott tny, hogy ha egy kutya belp egy ismeretlen helyisgbe, ahol szmra ismeretlen kutyk s emberek tartzkodnak – azonnal lead egy lecsillapt jelzst. Ezzel kzlve, hogy az szndka a belpsvel nem ellensges irny s nincs szndkban a benntartzkodkkal konfliktusba kerlni. Ugyancsak azonnal lecsillapt jelet ad le egy kutya, ha szreveszi, hogy vele szemben egy msik ember s egy msik kutya kzeledik. Ezzel kzlve a kzeledknek, hogy tle nem kell tartaniuk, neki nincs szndkban ellensgesen viselkedni. Ez egy alapveten megelz magatartsi megnyilvnuls.
Mivel a kutya egy falakllat, ezrt a szocilis viselkedsnek javarszt az esetleges konfliktusok, sszetzsek megelzse hatrozza meg. Ellenkez esetben fenn ll a veszlye annak, hogy a falkalet mkdskptelenn vlik, letbenmaradsi kpessge drasztikusan lecskken. Ugyanis a falkn belli folytonos veszekedsek, verekedsek s az ezzel jr srlsek, betegsgek elbb utbb lehetetlenn teszik a pontos rangsoron alapul kzssgi letet.
ltalnosan az is megllaptott tny, hogy a kutyk a konfliktusok megelzse rdekben, nha a msodperc trt rsze alatti reakcival adjk le a csillapt jeleket. Ezzel az az alapvet cljuk, hogy az idegen kutytl, embertl, szagtl, zajtl, stresszhatstl, nyugtalansgtl ltrejtt ingert a msikban is s tulajdonkppen nmagukban is lecsillaptsk.
Egy nemzetkzi nyelvezet
A kutyk kpessge a konfliktusok megelzse rdekben a lecsillapt szignlok hasznlatval genetikailag rklt. A vilg brmely rszn l kutya megrti a jeleket, fggetlenl a fajtjtl, nagysgtl, szntl vagy nemtl. Teht a vilg teljesen ms rszrl szrmaz kutya is megtudja magt rtetni egy mshonnan szrmaz kutyval.
Bizonyos fajtk inkbb az egyszerbb jeleket hasznljk, mg msok a bonyolultabbakat, kifinomultabbakat. Egy kutya, amelyiknek hossz szr fedi a fejt effektvebben tudja szndkt a fejnek elfordtsval, vagy a szjszl megnyalsval kzlni, mint a szemnek mozgatsval. A jelek klnbz hasznlatnak megrtshez kpzeljk el a kvetkez helyzetet:
n a kutyjval stl s hirtelen, az egyik pillanatrl a msikra szoborszeren megmerevedik s fejt lassan flrefordtja. Szemben egy msik kutya, flkrt lerva, a fldet szimatolva kzeledik nk fel, szemltomst gyelve arra, hogy az n kutyjt oldalrl kzeltse meg. Ekkor egy msik irnybl egy harmadik kutya bukkan el, amelyik nhnyszor lel, kzelebb jn nhny lpst, megint lel.
Ebben a pldban hrom klnbz kutya, tbbfle klnbz csillapt szignlt hasznlt a jelenleg ismert 28-29 -bl. De mind a hrom egyformn rtette a kzs nyelvet. Mindhrman gy viselkedtek, hogy nyugalom maradjon a falkkban. Senki ne pocskolja el szellemi s testi energijt haszontalan s destruktv konfliktusokra. Senki ne legyen srls veszlynek kitve s sporljon az energijval.
A valsgban igazi tllsi mvszeknek nevezhetk az ilyen kutyk.
Amikor mi emberek egy kutya kzelbe kerlnk, mindig elttnk ll a vlaszts lehetsge:
• gy viselkednk, olyan mozdulatokat tesznk, olyan testbeszd jeleket adunk le, amit a kutya fenyegetsnek vesz, s minket az ltala leadott lecsillapt jelek semmibevtele miatt ellensgnek tekint,
•- vagy pedig figyelembe vve, megrtve a kutya ltal felnk leadott lecsillapt jeleket,
• mg jobb esetben viszonozva azokat, kifejezsre juttatjuk bartsgos szndkunkat.
Mindegy, hogy melyiket vlasztjuk a kett kzl, az biztos, hogy a dnts alapveten meghatrozja lesz az adott kutyval val kapcsolatunkra, viszonyunkra.
Ha pldul egy ember, a kutya szmra fenyeget testhelyzetet vesz fl, a kutya knyszertve rzi magt a konfliktus megelzse rdekben egy csillapt jelet adni. Ha ez nem hozza meg a vrt eredmnyt, akkor nagy a valsznsge annak, hogy megprblja az embert megmorogni, megugatni, elzni, elzavarni, stb.
Legalbb a kutykkal kzelebbi kapcsolatban ll, foglalkozsuknl fogva kutykkal l embereknek jelenthet nagyon nagy segtsget s egy j kommunikcis dimenzit, ha alaposan megismerkednek a kutyk lecsillapt jelzseinek rendszervel. De az egyszer csaldi kutyt tartknak is ajnlott kiprblni az alapszint jelzsek adsnak s fogadsnak rendszert.
Gondoljon arra, n most a kutyja helyett is olvasott ... az ember s a kutya jobb egyttlsrt.
Stefan Siman Dipl. llatterapeuta, kutyatrner
|